آرشیو اخبار

 اختصاص 10 میلیارد دلار به بخش کشاورزی

اختصاص 10 میلیارد دلار به بخش کشاورزی

ATIPRESS - وزیر جهادکشاورزی با تاکید بر اینکه در وزارت جهادکشاورزی صف، کوپن یا امضای طلایی نداریم، گفت: از دی ماه سال گذشته تاکنون، 10 میلیارد دلار منابع از صندوق توسعه ملی به بخش کشاورزی اختصاص یافته است.

به گزارش ATIPRESS ، محمود حجتی در جلسه امروز صبحانه کاری اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی ایران با اشاره به وضعیت نامناسب منابع آبی کشور گفت: هم اکنون در کشور ده میلیارد مترمکعب بیش از ظرفیت طبیعی از منابع  آبی برداشت شده است که همین امر، مشکلات زیادی را ایجاد کرده است؛ این در حالی است که در جلسه ای که با وزیر نیرو به صورت مشترک برگزار شده است، اعلام شد که 298 دشت کشور در بحران آبی قرار دارند که باید برای تک تک آنها نسخه داشته باشیم.
وزیر جهاد کشاورزی افزود: آب کشاورزی در ایران گرانتر از سایر نقاط دنیا است و این در حالی است که در دنیا، تنها 30 درصد از محصولات کشاورزی با آبیاری عمل می آید در حالیکه در ایران این رقم به 90 درصد می رسد؛ در حالیکه امروز با تکنولوژی استفاده از آب می توان از منابع موجود، بهترین استفاده را کرد.
وی تصریح کرد: امسال تحولی در اختصاص بودجه به بخش کشاورزی رخ داده است به نحوی که علاوه بر ردیف های بودجه ای که به بخش کشاورزی اختصاص یافته است، از دیماه سال گذشته تاکنون، ده میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی به این بخش تخصیص داده شده است.
به گفته حجتی، برای سیستم های نوین آبیاری نیز 300 میلیارد تومان در سال گذشته اختصاص یافته بود که امسال این رقم به 1300 میلیارد تومان رسیده است. ضمن اینکه هم اکنون طرح کلان افزایش بهره وری تحت سیستم نوین آبیاری تهیه شده و در حال نگارش نهایی است تا تقدیم رئیس جمهور شود و در نهایت بتوان در یک دوره ده ماهه آن را اجرایی کرد.
وی اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی اصرار به ارایه هیچ گونه مجوزی ندارد و هم اکنون نیز، نگاه ما معطوف به صف و کوپن و امضای طلایی نیست.
وزیر جهاد کشاورزی گفت: متاسفانه اقتصاد ایران واردات محور است و با ارز نفت اداره می شود، این در حالی است که در بخش کشاورزی به خاطر اینکه محصولات و کالاهای اساسی نیز که دولت فوق العاده بر روی آنها حساس است، به میزان کافی تولید نمی شود، عمدتا تعرفه ها صفر است. بنابراین در اقتصاد تورمی همچون ایران، نمی توان تولید و واردات را همزمان کنترل کرد.
وی خاطرنشان کرد: ما در تعامل با دنیا نیستیم و تنظیم بازار ما نیز به تبعیت از همین موضوع، متعادل نیست.
حجتی با اشاره به سپردن مسئولیت تولید و تنظیم بازار تخم مرغ به بخش خصوصی گفت: هم اکنون که وارد فصل خنک سال شده ایم، تولیدکنندگان تخم مرغ زیان ده هستند، این در حالی است که در فصل سرد سال، نسبت به فصل گرم سال مصرف بالاتر می رود.البته باید برای تزریق مازاد تولید نیز یارانه صادراتی اختصاص داده شود که این کار به کندی صورت می گیرد.
وی از دستور خود برای توبیخ شرکت پشتیبانی امور دام در خصوص مرغ خبرداد و گفت: عامل اصلی مشکلات به وجود آمده در مرغ را از شرکت پشتیبانی امور دام عزل کردم ولی باید تولید را نیز مدیریت کرد، چراکه هم اکنون تولید مرغ در کشور با زیان بسیاری همراه شده است. به نحوی که امروز بیش از 100 تن مرغ، مازاد بر نیاز به بازار تزریق شده که باعث کاهش شدید قیمت شده است.
وزیر جهاد کشاورزی همچنین در ادامه در خصوص صادرات محصولات غذایی و لبنی به روسیه نیز گفت: بازار روسیه نسبت به مواد لبنی و پروتئینی پس زدگی دارد. این در حالی است که سرانه مصرف لبنیات در ایران نیز به شدت پایین است و باید برای اصلاح آن فکری کرد.
وی در خصوص خمیر مرغ نیز گفت: خمیر مرغ هم اکنون یک محصول صنعتی و بسته بندی شده است که نظارت کافی بر رروی تولید آن وجود دارد، اما این طور نیست که خمیر مرغ از ضایعات تهیه شود و ممکن است البته برخی تولیدکنندگان نیز تخلف کنند.
حجتی ادامه داد: باید به سمت کشت گلخانه ای برویم، چراکه بررسی ها نشانگر این است که اگر خیار به صورت گلخانه ای تولید شود، 500 میلیون مترمکعب صرفه جویی در آب حاصل خواهد شد.

 


این خبر تابحال 1085 مرتبه مشاهده شده است.

شماره خبر:2760
تاریخ درج خبر:۱۳۹۳ يازدهم آبان
ساعت درج خبر:16:27:48
نظر خود را برای ما ارسال نمائید...
  • نام:
  • ایمیل:
  • وب سايت / وبلاگ:
  • نظر: