آرشیو اخبار

 مجلس در قیمت گذاری خودرو ورود نمی کند

مجلس در قیمت گذاری خودرو ورود نمی کند

ATIPRESS - عضو کمیته تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی از خودروسازان با اعلام این که این کمیته خود را ملزم می داند هر دو ماه یک بار گزارش تحقیق و تفحص از خودروسازان و احکامی که باید صادر شود را پیگیری نماید، گفت: بر اساس توافق هیأت رییسه مجلس و رییس این کمیته، این مسأله هر دو ماه یک بار پیگیری می شود.

به گزارش ATIPRESS به نقل از روابط عمومی معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، سید محمد بیاتیان افزود: بخشی از گزارش کمیته تحقیق و تفحص مجلس به خودروسازان و بخش های دیگر نیز به وزارت صنعت، سازمان گسترش و سایر مجموعه ها بر می گردد و بنا بر این، دیگر مجموعه های ذیربط نیز باید نسبت به اعلام نتیجه موارد ارائه شده در گزارش این کمیته اقدام نمایند.
وی با تأکید بر این که بخشی از گزارش کمیته تحقیق و تفحص مجلس مربوط به قوه قضاییه است تا به تخلفاتی که در دوران گذشته در صنعت خودرو صورت گرفته، رسیدگی نموده و احکام متناسب با آن ها را صادر نماید، اعلام کرد: البته از کمیته تحقیق و تفحص سلب مسئولیت نشده و این کمیته همچنان می تواند به موارد ارائه شده در گزارش رسیدگی و آن ها را مورد پیگیری قرار دهد.
شورای رقابت راه را گم کرده است
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در خصوص امضای طرحی توسط نمایندگان مجلس در ارتباط با قیمت خودرو گفت: این طرح منتفی است، چرا که قرار نیست نمایندگان مجلس به بحث قیمت گذاری خودرو وارد شوند و اصولاً این کار در حیطه اختیارات مجلس نیست، بلکه موضوعی تخصصی در حیطه وظایف خودروسازان است که ساز و کارهای خاص خودش را می طلبد.
بیاتیان با اشاره به اقدامات کمیته سه نفره کمیسیون صنایع و معادن مجلس به منظور تشکیل جلسات مشترک با شواری رقابت، اظهار کرد: البته مجموعه جلساتی در این ارتباط برگزار شده اما متأسفانه به نظر می رسد شورای رقابت راه را گم کرده است.
وی با بیان این که اختیارات شورای رقابت مورد تردید قرار دارد، تصریح کرد: چرا شورای رقابت تنها در موضوع خودرو و انحصار در  بازار خودرو وارد شده و صرفاً این بازار را انحصاری اعلام کرده، در حالی که بسیاری از کالاها مثل فولاد و آلومینیوم که جزء نیازهای اصلی صنعت خودرو می باشند را انحصاری اعلام نمی کند.
 مردم باید بدانند هزینه های بالاسری خودرو چقدر است
نماینده مردم بیجار در مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که هر ساله چهار پنج ماه سال به موضوع قیمت خودرو و حواشی آن اختصاص می یآبد و با استفاده از فضای رسانه ای، مردم سر کار گذاشته می شوند، اظهار کرد: البته در نهایت آن چه را که خودشان می خواهند، به دور از هر گونه قانونمندی، انجام می دهند.
بیاتیان با بیان این که از شرکت های خودروساز درخواست می شود تا قیمت تمام شده خودرو را به طور شفاف برای مردم اعلام کنند، تصریح کرد: مردم باید مطلع شوند که هزینه¬های بالاسری مانند شماره گذاری، ارزش افزوده و بیمه شخص ثالث چقدر است.
وی در پایان با تأکید بر این که امروز شرکت های خودروساز با توجه به وضعیت فعلی، سود کلانی نسبت به قبل دریافت نمی کنند، خاطرنشان کرد: منتها سوء مدیریت هایی که میراث مدیران قبلی این شرکت ها برای مدیران فعلی است، باید رفع و رجوع شود.


این خبر تابحال 1428 مرتبه مشاهده شده است.

شماره خبر:2494
تاریخ درج خبر:۱۳۹۳ بيست و پنجم شهريور
ساعت درج خبر:09:59:58
نظر خود را برای ما ارسال نمائید...
  • نام:
  • ایمیل:
  • وب سايت / وبلاگ:
  • نظر: